MSS7341-153MLD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSS7341-153MLD
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20/30%
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
Length :
7.3mm
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Height :
4.1mm
HTS Code :
Tolerance :
20%
Surface Mount :
yes
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 13 Inch
Width :
7.3mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 15 hours ago)
Min Operating Temperature :
-40°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Test Frequency :
100kHz
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Shielding :
Shielded
Inductance-Nom (L) :
15 µH
Material - Core :
Ferrite
Max DC Current :
3A
Frequency - Self Resonant :
26MHz
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
SMD/SMT
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance :
15 µH
Case/Size Code :
DC Resistance (DCR) - Parallel :
55mOhm
Reference Standard :
AEC-Q200
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Max Operating Temperature :
85°C
Datasheets
MSS7341-153MLD
MSS7341-153MLD datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD