MSS7341-224MLD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSS7341-224MLD
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20/30%
Stock
966
In Stock :
966
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance-Nom (L) :
220 µH
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Mount :
Surface Mount
REACH SVHC :
Unknown
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
4.1mm
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Width :
7.3mm
Max DC Current :
780mA
Material - Core :
Ferrite
Inductance :
220 µH
Reference Standard :
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance (DCR) - Parallel :
710mOhm
Length :
7.3mm
Shielding :
Shielded
Max Operating Temperature :
85°C
HTS Code :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Published :
2011
Case/Size Code :
2929
Package / Case :
SMD/SMT
Inductance Tolerance :
20%
Min Operating Temperature :
-40°C
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 13 Inch
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
20%
Pbfree Code :
yes
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Construction :
RECTANGULAR
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 16 hours ago)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Number of Functions :
1
Frequency - Self Resonant :
5MHz
Number of Terminations :
2
Current - Saturation :
350mA
Test Frequency :
100kHz
RMS Current (Irms) :
780mA
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Cut Tape
Datasheets
MSS7341-224MLD
COILCRAFT MSS7341-224MLD
MSS7341-224MLD datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD