MSS7341-103MLD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSS7341-103MLD
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20/30%
Stock
4
In Stock :
4
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Case/Size Code :
2929
Current - Saturation :
1.64A
Width :
7.3mm
HTS Code :
Material - Core :
Ferrite
Reference Standard :
AEC-Q200
DC Resistance (DCR) - Parallel :
38mOhm
Number of Functions :
1
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Shielding :
Shielded
Frequency - Self Resonant :
32MHz
Max DC Current :
3.8A
Inductance Tolerance :
20%
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
SMD/SMT
Lead Free :
Contains Lead
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Inductance-Nom (L) :
10 µH
Tolerance :
20%
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 13 Inch
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 9 hours ago)
Length :
7.3mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
REACH SVHC :
Unknown
Max Operating Temperature :
85°C
JESD-609 Code :
e3
Min Operating Temperature :
-40°C
Packaging :
Cut Tape
Number of Terminations :
2
Test Frequency :
100kHz
RMS Current (Irms) :
3.8A
Height :
4.1mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Inductance :
10 µH
Datasheets
MSS7341-103MLD
MSS7341-103MLD datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD