MSS7341-183MLD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSS7341-183MLD
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20/30%
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance-Nom (L) :
18 µH
Package / Case :
SMD/SMT
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Height :
4.1mm
Inductance :
18 µH
Terminal Shape :
WRAPAROUND
DC Resistance (DCR) - Parallel :
75mOhm
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Length :
7.3mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 13 Inch
Case/Size Code :
Test Frequency :
100kHz
Material - Core :
Ferrite
Width :
7.3mm
HTS Code :
Tolerance :
20%
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 17 hours ago)
Surface Mount :
yes
JESD-609 Code :
e3
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Functions :
1
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max DC Current :
2.65A
Frequency - Self Resonant :
25MHz
Lead Free :
Contains Lead
Min Operating Temperature :
-40°C
Shielding :
Shielded
Reference Standard :
AEC-Q200
Datasheets
MSS7341-183MLD
COILCRAFT MSS7341-183MLD
MSS7341-183MLD datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD