MSS7341-123MLD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSS7341-123MLD
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20/30%
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
ECCN Code :
EAR99
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Current - Saturation (Isat) :
1.48A
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Functions :
1
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Inductance-Nom (L) :
12 µH
Series :
MSS7341
Ratings :
AEC-Q200
Surface Mount :
yes
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 13 Inch
DC Resistance (DCR) - Parallel :
50mOhm
Height :
4.1mm
Q @ Freq :
Features :
Type :
DRUM CORE
Current Rating (Amps) :
2.45 A
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Frequency - Self Resonant :
27MHz
Tolerance :
20%
Test Frequency :
100kHz
DC Resistance (DCR) :
50mOhm Max
Size / Dimension :
0.287 L x 0.287 W (7.30mm x 7.30mm)
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Lead Free :
Contains Lead
Construction :
RECTANGULAR
Supplier Device Package :
Height - Seated (Max) :
0.161 (4.10mm)
Case/Size Code :
Package / Case :
SMD/SMT
Material - Core :
Ferrite
Shielding :
Shielded
Length :
7.3mm
Product Status :
Active
HTS Code :
Max Operating Temperature :
85°C
Number of Terminations :
2
Width :
7.3mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mounting Type :
Surface Mount
Package :
Strip
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 13 hours ago)
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Max DC Current :
3.3A
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Pbfree Code :
yes
Reference Standard :
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Inductance :
12 µH
Datasheets
MSS7341-123MLD
COILCRAFT MSS7341-123MLD
MSS7341-123MLD datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD