MSS7341-224MLD
Mfr.Part #
MSS7341-224MLD
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20/30%
Stock
966
In Stock :
966
Inductance :
220 µH
Current - Saturation :
350mA
Min Operating Temperature :
-40°C
Inductance-Nom (L) :
220 µH
JESD-609 Code :
e3
RMS Current (Irms) :
780mA
Width :
7.3mm
AEC-Q200
REACH SVHC :
Unknown
Case/Size Code :
2929
Height :
4.1mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 16 hours ago)
Length :
7.3mm
Contains Lead
Inductance Tolerance :
20%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Cut Tape
Frequency - Self Resonant :
5MHz
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
85°C
Tolerance :
20%
Published :
2011
Max DC Current :
780mA
Test Frequency :
100kHz
DC Resistance (DCR) - Parallel :
710mOhm
Datasheets
MSS7341-224MLD
MSS7341-224MLD datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD