MSS7341-683MLD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSS7341-683MLD
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20/30%
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Number of Functions :
1
Package / Case :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
85°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Tolerance :
20%
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Reference Standard :
AEC-Q200
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 hours ago)
Min Operating Temperature :
-40°C
RMS Current (Irms) :
1.35A
Length :
7.3mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Height :
4.1mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 13 Inch
Test Frequency :
100kHz
Lead Free :
Contains Lead
JESD-609 Code :
e3
Inductance Tolerance :
20%
Material - Core :
Ferrite
Packaging :
Cut Tape
HTS Code :
REACH SVHC :
Unknown
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance-Nom (L) :
68 µH
Max DC Current :
1.35A
DC Resistance (DCR) - Parallel :
250mOhm
Construction :
RECTANGULAR
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Current - Saturation :
620mA
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
RoHS Compliant
Width :
7.3mm
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Shielding :
Shielded
Frequency - Self Resonant :
9.6MHz
Inductance :
68 µH
Case/Size Code :
Datasheets
MSS7341-683MLD
COILCRAFT MSS7341-683MLD
MSS7341-683MLD datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD