MSS7341-622NLD
Mfr.Part #
MSS7341-622NLD
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20/30%
DC Resistance (DCR) - Parallel :
27mOhm
Test Frequency :
100kHz
Length :
7.3mm
Frequency - Self Resonant :
42MHz
Height :
4.1mm
Min Operating Temperature :
-40°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 hours ago)
Inductance-Nom (L) :
6.2 μH
Width :
7.3mm
Max Operating Temperature :
85°C
Inductance :
6.2 μH
Max DC Current :
4.3A
Tolerance :
30%
Datasheets
MSS7341-622NLD
COILCRAFT MSS7341-622NLD
MSS7341-622NLD datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD