MSS7341-563MLD
Mfr.Part #
MSS7341-563MLD
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20/30%
Max DC Current :
1.6A
Test Frequency :
100kHz
Height :
4.1mm
Max Operating Temperature :
85°C
Inductance :
56 µH
Frequency - Self Resonant :
11MHz
Inductance-Nom (L) :
56 µH
Min Operating Temperature :
-40°C
Width :
7.3mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 9 hours ago)
DC Resistance (DCR) - Parallel :
202mOhm
Tolerance :
20%
Length :
7.3mm
Datasheets
MSS7341-563MLD
MSS7341-563MLD datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD