MSS7341-563MLD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSS7341-563MLD
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20/30%
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 9 hours ago)
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 13 Inch
Max DC Current :
1.6A
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Height :
4.1mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Lead Free :
Contains Lead
Test Frequency :
100kHz
Length :
7.3mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Material - Core :
Ferrite
Inductance :
56 µH
Reference Standard :
AEC-Q200
Tolerance :
20%
Number of Terminations :
2
Inductance-Nom (L) :
56 µH
DC Resistance (DCR) - Parallel :
202mOhm
Case/Size Code :
HTS Code :
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Pbfree Code :
yes
Surface Mount :
yes
Frequency - Self Resonant :
11MHz
Shielding :
Shielded
JESD-609 Code :
e3
Number of Functions :
1
Max Operating Temperature :
85°C
Package / Case :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Width :
7.3mm
Datasheets
MSS7341-563MLD
COILCRAFT MSS7341-563MLD
MSS7341-563MLD datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD