MSS7341-502NLD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSS7341-502NLD
Manufacturer
COILCRAFT
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20/30%
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Test Frequency :
100kHz
Inductance-Nom (L) :
5 μH
Frequency - Self Resonant :
49MHz
Max DC Current :
4.7A
Inductance :
5 μH
RoHS Status :
RoHS Compliant
Reference Standard :
AEC-Q200
Number of Functions :
1
Max Operating Temperature :
85°C
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Shielding :
Shielded
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Width :
7.3mm
Termination :
SMD/SMT
Number of Terminations :
2
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
DC Resistance (DCR) - Parallel :
23mOhm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 11 hours ago)
Construction :
RECTANGULAR
Min Operating Temperature :
-40°C
Height :
4.1mm
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Surface Mount :
yes
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
30%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Length :
7.3mm
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 13 Inch
Lead Free :
Contains Lead
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Material - Core :
Ferrite
Case/Size Code :
HTS Code :
Datasheets
MSS7341-502NLD
COILCRAFT MSS7341-502NLD
MSS7341-502NLD datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD