MSS7341-502NLD
Mfr.Part #
MSS7341-502NLD
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20/30%
DC Resistance (DCR) - Parallel :
23mOhm
Test Frequency :
100kHz
Height :
4.1mm
Frequency - Self Resonant :
49MHz
Length :
7.3mm
Width :
7.3mm
Inductance-Nom (L) :
5 μH
yes
Termination :
Tolerance :
30%
Min Operating Temperature :
-40°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 11 hours ago)
Inductance :
5 μH
Max Operating Temperature :
85°C
Max DC Current :
4.7A
Datasheets
MSS7341-502NLD
MSS7341-502NLD datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD