MSS7341-474MLD
Mfr.Part #
MSS7341-474MLD
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20/30%
Inductance-Nom (L) :
470 µH
Height :
4.1mm
Frequency - Self Resonant :
3MHz
Inductance :
470 µH
Max DC Current :
570mA
Tolerance :
20%
DC Resistance (DCR) - Parallel :
1.45Ohm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 17 hours ago)
Min Operating Temperature :
-40°C
Length :
7.3mm
Max Operating Temperature :
85°C
Width :
7.3mm
Test Frequency :
100kHz
Datasheets
MSS7341-474MLD
COILCRAFT MSS7341-474MLD
MSS7341-474MLD datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD