MSS7341-473MLD
Mfr.Part #
MSS7341-473MLD
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20/30%
Fixed Inductors
Current - Saturation :
740mA
Test Frequency :
100kHz
Inductance :
47 µH
Width :
7.3mm
Tolerance :
20%
Length :
7.3mm
Min Operating Temperature :
-40°C
RMS Current (Irms) :
1.85A
JESD-609 Code :
e3
Inductance Tolerance :
20%
Max DC Current :
1.85A
Max Operating Temperature :
85°C
Height :
4.1mm
DC Resistance (DCR) - Parallel :
155mOhm
Frequency - Self Resonant :
14MHz
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
DUAL ENDED
Published :
Inductance-Nom (L) :
47 µH
EAR99
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Cut Tape
Datasheets
MSS7341-473MLD
COILCRAFT MSS7341-473MLD
MSS7341-473MLD datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD