MSS7341-393MLD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSS7341-393MLD
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20/30%
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Max Operating Temperature :
85°C
Case/Size Code :
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 13 Inch
Number of Terminations :
2
Max DC Current :
1.9A
Pbfree Code :
yes
Reference Standard :
AEC-Q200
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 10 hours ago)
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Construction :
RECTANGULAR
Surface Mount :
yes
Frequency - Self Resonant :
15MHz
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Width :
7.3mm
Test Frequency :
100kHz
Height :
4.1mm
Published :
Inductance :
39 µH
Shielding :
Shielded
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
ECCN Code :
EAR99
Length :
7.3mm
Inductance-Nom (L) :
39 µH
Package / Case :
SMD/SMT
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Placement :
DUAL ENDED
DC Resistance (DCR) - Parallel :
130mOhm
Tolerance :
20%
HTS Code :
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Material - Core :
Ferrite
Number of Functions :
1
Datasheets
MSS7341-393MLD
COILCRAFT MSS7341-393MLD
MSS7341-393MLD datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD