MSS7341-333MLD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSS7341-333MLD
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20/30%
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant :
17MHz
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Case/Size Code :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Reference Standard :
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Terminal Placement :
DUAL ENDED
HTS Code :
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 13 Inch
ECCN Code :
EAR99
Inductance :
33 µH
Width :
7.3mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
yes
Max Operating Temperature :
85°C
Inductance-Nom (L) :
33 µH
Construction :
RECTANGULAR
Min Operating Temperature :
-40°C
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
DC Resistance (DCR) - Parallel :
124mOhm
Height :
4.1mm
Material - Core :
Ferrite
Test Frequency :
100kHz
Package / Case :
SMD/SMT
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 hour ago)
Length :
7.3mm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Number of Terminations :
2
Lead Free :
Contains Lead
Number of Functions :
1
Max DC Current :
1.95A
Shielding :
Shielded
Tolerance :
20%
Datasheets
MSS7341-333MLD
COILCRAFT MSS7341-333MLD
MSS7341-333MLD datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD