MSS7341-332NLD
Mfr.Part #
MSS7341-332NLD
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20/30%
Fixed Inductors
Depth :
7.3mm
Type :
DRUM CORE
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Max DC Current :
5A
Tolerance :
30%
Height :
4.1mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 13 Inch
DC Current :
5A
Test Frequency :
100kHz
Features :
Current - Saturation (Isat) :
2.74A
Q @ Freq :
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
3.95 A
HTS Code :
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
9 Weeks
Supplier Device Package :
Min Operating Temperature :
-40°C
Max Operating Temperature :
85°C
Ratings :
AEC-Q200
Frequency - Self Resonant :
85MHz
Inductance :
3.3 µH
JESD-609 Code :
e3
Height - Seated (Max) :
0.161 (4.10mm)
Series :
MSS7341
Inductance-Nom (L) :
3.3 µH
Mounting Type :
Surface Mount
Width :
7.3mm
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Length :
7.3mm
ECCN Code :
EAR99
Published :
DC Resistance (DCR) - Parallel :
18mOhm
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Size / Dimension :
0.287 L x 0.287 W (7.30mm x 7.30mm)
Package :
Strip
WRAPAROUND
Military Standard :
Not
Number of Terminations :
2
DC Resistance (DCR) :
18mOhm Max
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 8 hours ago)
Datasheets
MSS7341-332NLD
COILCRAFT MSS7341-332NLD
MSS7341-332NLD datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD