MSS7341-332NLD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSS7341-332NLD
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
SMD/SMT
Datasheet
Download
Description
POWER INDUCTOR, SHIELDED, 20/30%
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Q @ Freq :
Max DC Current :
5A
Material - Core :
Ferrite
DC Resistance (DCR) - Parallel :
18mOhm
Military Standard :
Not
Min Operating Temperature :
-40°C
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 8 hours ago)
Inductance :
3.3 µH
Supplier Device Package :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 13 Inch
Shielding :
Shielded
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Surface Mount :
yes
Radiation Hardening :
No
Width :
7.3mm
Inductance-Nom (L) :
3.3 µH
Height :
4.1mm
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package :
Strip
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Test Frequency :
100kHz
DC Resistance (DCR) :
18mOhm Max
Current Rating (Amps) :
3.95 A
DC Current :
5A
HTS Code :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Frequency - Self Resonant :
85MHz
Inductor Application :
POWER INDUCTOR
Lead Free :
Contains Lead
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
JESD-609 Code :
e3
Max Operating Temperature :
85°C
Current - Saturation (Isat) :
2.74A
Tolerance :
30%
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Inductance Frequency - Test :
100 kHz
Construction :
RECTANGULAR
Reference Standard :
AEC-Q200
Height - Seated (Max) :
0.161 (4.10mm)
Package / Case :
SMD/SMT
Depth :
7.3mm
Features :
Number of Functions :
1
ECCN Code :
EAR99
Case/Size Code :
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Active
Length :
7.3mm
Series :
MSS7341
Type :
DRUM CORE
Size / Dimension :
0.287 L x 0.287 W (7.30mm x 7.30mm)
Published :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ratings :
AEC-Q200
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
MSS7341-332NLD
MSS7341-332NLD datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD