MCR01MZPJ241
Mfr.Part #
MCR01MZPJ241
Description
RES SMD 240 OHM 5% 1/16W 0402
0402 (1005 Metric)
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
Max Power Dissipation :
63mW
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Construction :
RECTANGULAR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reference Standard :
TS 16949
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
63mW
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Published :
Depth :
500μm
Military Standard :
Not
Resistance :
240Ohm
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Voltage - Rated DC :
50V