MCR004YZPF1101
Mfr.Part #
MCR004YZPF1101
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Description
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/32W 01005
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
Chip
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
30mW
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Composition :
Thick Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.031W
Resistance :
1.1kOhm
Power (Watts) :
0.03W 1/32W
Voltage - Rated DC :
15V
Surface Mount :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power Rating :
31mW
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Published :
Reference Standard :
TS 16949
Height :
152.4μm
Height Seated (Max) :
0.006 0.15mm
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
8 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
MCR004YZPF1101
ROHM Semiconductor MCR004YZPF1101
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 1.1kOhm, 0.03W 1/32W, ±1%, -55°C~125°C