MCR004YZPF1100
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCR004YZPF1100
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 110 OHM 1% 1/32W 01005
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Mounting Feature :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Series :
MCR
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
15V
Rated Power Dissipation (P) :
0.031W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
31mW
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Height :
152.4μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height Seated (Max) :
0.006 0.15mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Max Power Dissipation :
30mW
Construction :
Chip
Reference Standard :
TS 16949
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
yes
Resistance :
110Ohm