MCR004YZPF10R2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MCR004YZPF10R2
Manufacturer
ROHM Semiconductor
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 10.2 OHM 1% 1/32W 01005
Manufacturer :
ROHM Semiconductor
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Power (Watts) :
0.03W 1/32W
Voltage - Rated DC :
15V
Max Power Dissipation :
30mW
Series :
MCR
Height :
152.4μm
Width :
203.2μm
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Metric) :
Composition :
Thick Film
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Tolerance :
±1%
Power Rating :
31mW
Length :
Max Operating Temperature :
125°C
Height Seated (Max) :
0.006 0.15mm
Resistance :
10.2Ohms
Published :
Case Code (Imperial) :
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
MCR004YZPF10R2
ROHM Semiconductor MCR004YZPF10R2
MCR Series, Thick Film, 10.2Ohms, 0.03W 1/32W, ±1%, -55°C~125°C