MCR01MZPJ182
Mfr.Part #
MCR01MZPJ182
Description
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/16W 0402
Published :
2010
Height :
406.4μm
Mount :
Surface Mount
Reference Standard :
TS 16949
Contact Plating :
Tin
Construction :
RECTANGULAR
Voltage - Rated DC :
50V
Military Standard :
Not
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Metric) :
1005
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
63mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Tolerance :
±5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.063W
Power (Watts) :
0.063W 1/16W
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.016 0.40mm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Depth :
500μm
Resistance :
1.8kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
63mW
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Datasheets
MCR01MZPJ182
ROHM Semiconductor MCR01MZPJ182
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 1.8kOhm, 0.063W 1/16W, ±5%, -55°C~155°C