MCR006YZPJ333
Mfr.Part #
MCR006YZPJ333
Description
RES SMD 33K OHM 5% 1/20W 0201
Chip Resistor - Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Additional Feature :
STANDARD: TS 16949
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
254μm
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Resistance :
33kOhm
MCR
Construction :
Chip
Power Rating :
50mW
Mount :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Max Power Dissipation :
50mW
Case Code (Imperial) :
Contact Plating :
Tin
Feature :
Automotive AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
25V
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Datasheets
MCR006YZPJ333
ROHM Semiconductor MCR006YZPJ333
FIXED RESISTOR MCR Series, Thick Film, 33kOhm, 0.05W 1/20W, ±5%, -55°C~125°C