MCR006YRTJ134
Mfr.Part #
MCR006YRTJ134
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Description
RES SMD 130K OHM 5% 1/20W 0201
Height Seated (Max) :
0.010 0.26mm
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
130kOhm
Construction :
Chip
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.024Lx0.012W 0.60mmx0.30mm
Power Rating :
50mW
Height :
254μm
Power (Watts) :
0.05W 1/20W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
Mounting Feature :
Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.05W
Reference Standard :
TS 16949
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Max Power Dissipation :
50mW
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Voltage - Rated DC :
25V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Tolerance :
±5%
Datasheets
MCR006YRTJ134
ROHM Semiconductor MCR006YRTJ134
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 130kOhm, 0.05W 1/20W, ±5%, -55°C~125°C