MCR004YZPF2400
Mfr.Part #
MCR004YZPF2400
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Description
RES SMD 240 OHM 1% 1/32W 01005
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.03W 1/32W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±250ppm/°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Power Dissipation :
30mW
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.031W
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
240Ohm
Surface Mount :
yes
Size / Dimension :
0.016Lx0.008W 0.40mmx0.20mm
Construction :
Chip
Mounting Feature :
Surface Mount
Reference Standard :
TS 16949
Power Rating :
31mW
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Height :
152.4μm
Voltage - Rated DC :
15V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height Seated (Max) :
0.006 0.15mm
Datasheets
MCR004YZPF2400
ROHM Semiconductor MCR004YZPF2400
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, MCR Series, Thick Film, 240Ohm, 0.03W 1/32W, ±1%, -55°C~125°C