KSA1201OTF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KSA1201OTF
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-243AA
Datasheet
Download
Description
TRANS PNP 120V 0.8A SOT89-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
80 @ 100mA 5V
Current - Collector Cutoff (Max) :
100nA ICBO
Current - Collector (Ic) (Max) :
800mA
Operating Temperature :
150°C TJ
Mounting Type :
Surface Mount
Frequency - Transition :
120MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
SOT-89-3
Power - Max :
1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Transistor Type :
PNP
Package / Case :
TO-243AA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
120V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
1V @ 50mA, 500mA
Datasheets
KSA1201OTF
onsemi KSA1201OTF
PNP 150°C TJ 100nA ICBO TO-243AA Tape & Reel (TR) Surface Mount
KSA1201OTF Overview
DC current gain in this device equals 80 @ 100mA 5V, which is the ratio of the base current to the collector current.Saturation of VC means the Ic value is at its maximum, so vce saturation (Max) is 1V @ 50mA, 500mA.Product comes in SOT-89-3 supplier package.A negative maximal voltage - Collector Emitter Breakdown can be observed in the device.
KSA1201OTF Features
the DC current gain for this device is 80 @ 100mA 5V
the vce saturation(Max) is 1V @ 50mA, 500mA