KSA1010Y
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
KSA1010Y
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
TRANS PNP 100V 7A TO220-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Turn Off Time-Max (toff) :
2000ns
Turn On Time-Max (ton) :
500ns
Reach Compliance Code :
Compliant
Base Part Number :
KSA1010
Configuration :
Single
Transistor Element Material :
SILICON
Surface Mount :
No
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic :
600mV @ 500mA, 5A
VCEsat-Max :
0.6 V
Power Dissipation Ambient-Max :
1.5W
Mounting Type :
Through Hole
Transistor Type :
PNP
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Current - Collector Cutoff (Max) :
10μA ICBO
Terminal Position :
Single
Packaging :
Tube
Number of Elements :
1
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce :
100 @ 3A 5V
Transistor Application :
SWITCHING
Number of Terminations :
3
Power Dissipation-Max (Abs) :
40W
Package / Case :
TO-220-3
Operating Temperature :
150°C TJ
Fall Time-Max (tf) :
500ns
Current - Collector (Ic) (Max) :
7A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
100V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Max :
1.5W