IXBT32N300HV
Mfr.Part #
IXBT32N300HV
Package / Case
TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Description
IGBT 3000V 80A 400W TO268
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Base Product Number :
IXBT32
Current - Collector (Ic) (Max) :
80A
Test Condition :
1250V, 32A, 2 Ω, 15V
Package / Case :
yes
Td (on/off) @ 25°C :
50ns/160ns
Product Type :
IGBT Transistors
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Collector Pulsed (Icm) :
280A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Published :
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
3.2V @ 15V, 32A
Switching Energy :
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
3000V
Product Category :
IGBT Transistors
1 (Unlimited)
Gate Charge :
142nC
IGBT Type :
Power - Max :
400W