IXBT10N170
Mfr.Part #
IXBT10N170
Package / Case
TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Description
IGBT 1700V 20A 140W TO268
Transistors - IGBTs - Single
Transistor Application :
POWER CONTROL
Series :
BIMOSFET™
Weight :
4.500005g
Transistor Element Material :
SILICON
Product Type :
IGBT Transistors
Mounting Style :
SMD/SMT
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
3.8V @ 15V, 10A
Packaging :
Tube
JESD-609 Code :
e3
Collector Emitter Breakdown Voltage :
1.7kV
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
IXYS
Width :
14 mm
Switching Energy :
6mJ (off)
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Current - Collector Pulsed (Icm) :
40A
Element Configuration :
Single
Gate-Emitter Thr Voltage-Max :
5V
Configuration :
Single
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Turn Off Time-Nom (toff) :
1800 ns
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Terminal Form :
Gull wing
Case Connection :
COLLECTOR
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
1.7kV
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
1700V
Reverse Recovery Time :
360 ns
Continuous Collector Current :
20 A
Collector Emitter Saturation Voltage :
3.4V
Number of Terminations :
2
Gate Charge :
30nC
Product Category :
IGBT Transistors
Reverse Recovery Time (trr) :
360ns
Tradename :
BIMOSFET
Test Condition :
1360V, 10A, 56 Ω, 15V
Power Dissipation :
140W
Package :
Tube
Base Product Number :
IXBT10
Pin Count :
4
Height :
5.1 mm
Current - Collector (Ic) (Max) :
20A
Qualification Status :
Not Qualified
Product Status :
Active
Power - Max :
140W
Length :
16.05 mm
Factory Lead Time :
24 Weeks
Max Collector Current :
20A
IGBT Type :
Turn On Time :
63 ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Brand :
IXYS
Reach Compliance Code :
Unknown
Max Power Dissipation :
140W
Technology :
Si
Number of Elements :
1
Td (on/off) @ 25°C :
35ns/500ns
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature Range :
- 55 C to + 150 C
Supplier Device Package :
TO-268
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ