IXBT20N300
Mfr.Part #
IXBT20N300
Package / Case
TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Description
IGBT 3000V 50A 250W TO268
Transistors - IGBTs - Single
Pbfree Code :
yes
Number of Terminals :
2
IGBT Type :
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Terminations :
2
Base Product Number :
IXBT20
Max Power Dissipation :
250W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Td (on/off) @ 25°C :
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Transistor Application :
POWER CONTROL
Terminal Form :
Gull wing
Turn On Time :
608 ns
Reach Compliance Code :
not_compliant
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
3000V
Reverse Recovery Time (trr) :
1.35µs
Collector Current-Max (IC) :
50 A
Case Connection :
COLLECTOR
Product Status :
Active
Gate-Emitter Thr Voltage-Max :
5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Max Collector Current :
50A
Test Condition :
Pin Count :
4
JESD-609 Code :
e3
Turn Off Time-Nom (toff) :
695 ns
Supplier Device Package :
TO-268
Mounting Type :
Surface Mount
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
3.2V
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Power Dissipation-Max (Abs) :
250 W
Mount :
JEDEC-95 Code :
TO-268AA
Input Type :
Standard
Terminal Position :
Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Additional Feature :
LOW CONDUCTION LOSS
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
RoHS :
Compliant
Reverse Recovery Time :
1.35 μs
Gate Charge :
105nC
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Number of Elements :
1
Package Shape :
RECTANGULAR
Transistor Element Material :
SILICON
Package :
Tube
Current - Collector (Ic) (Max) :
50A
Power - Max :
250W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
3.2V @ 15V, 20A
Package / Case :
Collector-Emitter Voltage-Max :
3000 V
Factory Lead Time :
24 Weeks
Collector Emitter Breakdown Voltage :
3kV
IXYS Corporation
Switching Energy :
Current - Collector Pulsed (Icm) :
140A