IRGB15B60KDPBF
Mfr.Part #
IRGB15B60KDPBF
Manufacturer
International Rectifier
Package / Case
TO-220-3
Description
IGBT, 31A I(C), 600V V(BR)CES, N
Manufacturer :
International Rectifier
Product Category :
Transistors - IGBTs - Single
Factory Lead Time :
16 Weeks
Collector Emitter Voltage (VCEO) :
2.2V
Gate-Emitter Thr Voltage-Max :
5.5V
Power Dissipation :
208W
Number of Elements :
1
Radiation Hardening :
No
Published :
Length :
10.54mm
Additional Feature :
ULTRA FAST
Current - Collector Pulsed (Icm) :
62A
Polarity/Channel Type :
N-Channel
Mount :
Through Hole
Current Rating :
31A
Transistor Application :
Motor Control
Element Configuration :
Single
Turn Off Time-Nom (toff) :
231 ns
Turn On Time :
52 ns
Gate-Emitter Voltage-Max :
20V
Lead Free :
Lead Free
Collector Emitter Breakdown Voltage :
600V
Turn On Delay Time :
34 ns
Number of Terminations :
3
Max Collector Current :
31A
Reverse Recovery Time :
92 ns
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Packaging :
Tube
Max Power Dissipation :
139W
Weight :
6.000006g
Width :
4.69mm
Height :
15.24mm
Gate Charge :
56nC
Rise Time :
16ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Switching Energy :
220μJ (on), 340μJ (off)
Test Condition :
400V, 15A, 22 Ω, 15V
Transistor Element Material :
SILICON
Package / Case :
TO-220-3
Collector Emitter Saturation Voltage :
2.2V
Voltage - Rated DC :
600V
REACH SVHC :
No SVHC
Case Connection :
COLLECTOR
ECCN Code :
EAR99
Turn-Off Delay Time :
184 ns
Number of Pins :
3
Td (on/off) @ 25°C :
34ns/184ns
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
2.2V @ 15V, 15A
IGBT Type :
NPT
Input Type :
Standard
Datasheets
IRGB15B60KDPBF
International Rectifier IRGB15B60KDPBF
IRGB15B60KDPBF IGBT Description
The IRGB15B60KDPBF IGBT can withstand a Collector-Emitter voltage of up to 600 V and a Gate-Emitter voltage of ±20 V. This device also has rugged transient performance and low EMI, which makes it ideal for the industry-level process. What's more, its benchmark high efficiency for motor control gives users full confidence in all kinds of tasks.