HFA15TB60PBF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
HFA15TB60PBF
Manufacturer
International Rectifier
Package / Case
TO-220-2
Datasheet
Download
Description
HFA15TB60 - SWITCHING AND RECTIF
Manufacturer :
International Rectifier
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
600V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tube
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7V @ 15A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Average Rectified Current :
15A
Reverse Recovery Time :
60 ns
Mount :
Through Hole
Forward Voltage :
1.7V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
10μA @ 600V
Current Rating :
15A
Forward Current :
15A
Published :
Factory Lead Time :
14 Weeks
Number of Pins :
2
Diode Type :
Standard
Lead Free :
Lead Free
Current - Average Rectified (Io) :
15A
Voltage - Rated DC :
600V
Supplier Device Package :
TO-220AC
Mounting Type :
Through Hole
Max Reverse Voltage (DC) :
600V
Series :
HEXFRED®
Package / Case :
TO-220-2
Datasheets
HFA15TB60PBF
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.7V @ 15A -55°C~150°C 10μA @ 600V Tube TO-220-2 Through Hole
HFA15TB60PBF Overview
As a result, this device has a rectified current of 15A volts on average.Phase diode rectifier is permissible for forward current to reach 15A.Fuse elements have an indefinite life expectancy of 15A, which is the maximum current that the fuse can carry for an indefinite period of time.
HFA15TB60PBF Features
an average rectified current of 15A volts
a current rating of 15A
HFA15TB60PBF Applications
There are a lot of Infineon Technologies
HFA15TB60PBF applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB