IRF300P226
Mfr.Part #
IRF300P226
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-247-3
Description
MOSFET N-CH 300V 100A TO247AC
Manufacturer :
Infineon Technologies
Factory Lead Time :
26 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
191nC @ 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
100A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Packaging :
Tube
Drain to Source Voltage (Vdss) :
300V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
10030pF @ 50V
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 270μA
Vgs (Max) :
±20V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
19m Ω @ 45A, 10V
ECCN Code :
EAR99
Series :
StrongIRFET™
Mounting Type :
Through Hole
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Package / Case :
TO-247-3
Power Dissipation-Max :
556W Tc
Datasheets
IRF300P226
Infineon Technologies IRF300P226
N-Channel Tube 19m Ω @ 45A, 10V ±20V 10030pF @ 50V 191nC @ 10V 300V TO-247-3