IPB65R110CFDAATMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IPB65R110CFDAATMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 650V 31.2A D2PAK
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Vgs(th) (Max) @ Id :
4.5V @ 1.3mA
Lead Free :
Contains Lead
Rise Time :
11ns
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
99.6A
Turn On Delay Time :
16 ns
FET Type :
N-Channel
Number of Elements :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Pin Count :
4
Pbfree Code :
No
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
110m Ω @ 12.7A, 10V
Max Dual Supply Voltage :
650V
Turn-Off Delay Time :
68 ns
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Terminal Form :
Gull wing
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
118nC @ 10V
Transistor Element Material :
SILICON
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
31.2A Tc
Continuous Drain Current (ID) :
31.2A
Transistor Application :
SWITCHING
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
3240pF @ 100V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
845 mJ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~150°C TJ
Factory Lead Time :
18 Weeks
Radiation Hardening :
No
Case Connection :
DRAIN
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Halogen Free :
Halogen Free
Fall Time (Typ) :
6 ns
Vgs (Max) :
±20V
Additional Feature :
High Reliability
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Package / Case :
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Series :
Automotive, AEC-Q101, CoolMOS™
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
Number of Terminations :
2
Power Dissipation-Max :
277.8W Tc
Terminal Position :
Single
Infineon Technologies IPB65R110CFDAATMA1
N-Channel Tape & Reel (TR) 110m Ω @ 12.7A, 10V ±20V 3240pF @ 100V 118nC @ 10V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
IPB65R110CFDAATMA1 Overview
Avalanche breakdown occurs when energy is applied to the MOSFET, and the avalanche energy ratings (Eas) are 845 mJ.A device's maximal input capacitance is 3240pF @ 100V, which is defined as the capacitance between its input terminals with either input grounded.This device's continuous drain current (ID) is 31.2A, which represents the maximum continuous current it can conduct.Its turn-off delay time is 68 ns, which is the time to charge the device's input capacitance before drain current conduction begins.In terms of pulsed drain current, it has a maximum of 99.6A, which is its maximum rated peak drain current.Input capacitance charging takes time before drain current conduction begins, so the turn-on delay time is 16 ns.Gate-source voltage, or VGS, is the voltage across a FET transistor's gate-source terminal, and can be 20V volts.By using 650V, it can supply the maximum voltage from two sources.This device reduces its overall power consumption by using drive voltage (10V).
IPB65R110CFDAATMA1 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 845 mJ
a continuous drain current (ID) of 31.2A
the turn-off delay time is 68 ns
based on its rated peak drain current 99.6A.