IPB60R099C7ATMA1
Mfr.Part #
IPB60R099C7ATMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 650V 22A TO263-3
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Drain-source On Resistance-Max :
0.099Ohm
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Transistor Element Material :
SILICON
Case Connection :
DRAIN
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
22A Tc
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
99m Ω @ 9.7A, 10V
Terminal Form :
Gull wing
Terminal Position :
Single
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 490μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
FET Type :
N-Channel
Mounting Type :
Surface Mount
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
22A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Number of Terminations :
2
DS Breakdown Voltage-Min :
600V
Vgs (Max) :
±20V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JEDEC-95 Code :
TO-263AB
Surface Mount :
yes
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Avalanche Energy Rating (Eas) :
97 mJ
Factory Lead Time :
18 Weeks
Published :
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Elements :
1
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Drain to Source Voltage (Vdss) :
650V
Transistor Application :
SWITCHING
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
42nC @ 10V
Power Dissipation-Max :
110W Tc
Package / Case :
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
83A
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1819pF @ 400V
Series :
CoolMOS™ C7
Datasheets
IPB60R099C7ATMA1
Infineon Technologies IPB60R099C7ATMA1
N-Channel Tape & Reel (TR) 99m Ω @ 9.7A, 10V ±20V 1819pF @ 400V 42nC @ 10V 650V TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
IPB60R099C7ATMA1 Overview
As a result of avalanche breakdown, energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating is 97 mJ.A device's maximum input capacitance is 1819pF @ 400V, but its input capacitance parameter, CI, is measured as the capacitance between the input terminals of the device with either input grounded.Its drain current is 22A, and it is the maximum continuous current the device can conduct.Its maximum pulsed drain current is 83A, which is also its maximum rating peak drainage current.For normal operation, maintain the DS breakdown voltage above 600V.To operate this transistor, you need to apply a 650V drain to source voltage (Vdss).This device uses no drive voltage (10V) to reduce its overall power consumption.
IPB60R099C7ATMA1 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 97 mJ
based on its rated peak drain current 83A.
a 650V drain to source voltage (Vdss)