IPB65R045C7ATMA1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
IPB65R045C7ATMA1
Manufacturer
Infineon Technologies
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 650V 46A D2PAK
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Infineon Technologies
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Pbfree Code :
yes
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Series :
CoolMOS™ C7
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Drain-source On Resistance-Max :
0.045Ohm
Terminal Position :
Single
Factory Lead Time :
20 Weeks
Number of Pins :
3
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
4340pF @ 400V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power Dissipation :
227W
Avalanche Energy Rating (Eas) :
249 mJ
Continuous Drain Current (ID) :
46A
Number of Elements :
1
Lead Free :
Contains Lead
Pin Count :
4
Reach Compliance Code :
not_compliant
Turn On Delay Time :
20 ns
Gate to Source Voltage (Vgs) :
20V
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Published :
2008
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
93nC @ 10V
Terminal Finish :
Tin (Sn)
FET Type :
N-Channel
Fall Time (Typ) :
7 ns
Vgs (Max) :
±20V
Additional Feature :
High Reliability
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Turn-Off Delay Time :
82 ns
Terminal Form :
Gull wing
Case Connection :
DRAIN
Rise Time :
14ns
Mount :
Surface Mount
Transistor Application :
SWITCHING
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Max Dual Supply Voltage :
650V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
45m Ω @ 24.9A, 10V
Package / Case :
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
46A Tc
Power Dissipation-Max :
227W Tc
Transistor Element Material :
SILICON
Mounting Type :
Surface Mount
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 1.25mA
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Halogen Free :
Halogen Free
Number of Terminations :
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Datasheets
IPB65R045C7ATMA1
Infineon Technologies IPB65R045C7ATMA1
N-Channel Tape & Reel (TR) 45m Ω @ 24.9A, 10V ±20V 4340pF @ 400V 93nC @ 10V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB