FQP19N20C
Mfr.Part #
FQP19N20C
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-220-3
Description
MOSFET N-CH 200V 19A TO220-3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Pbfree Code :
yes
Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Width :
4.7mm
Mount :
Through Hole
Transistor Application :
SWITCHING
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
TO-220-3
Rise Time :
150ns
FET Type :
N-Channel
Transistor Element Material :
SILICON
JESD-609 Code :
e3
Continuous Drain Current (ID) :
19A
Series :
QFET®
Radiation Hardening :
No
Current Rating :
19A
JEDEC-95 Code :
TO-220AB
Packaging :
Tube
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Height :
9.4mm
ECCN Code :
EAR99
Power Dissipation-Max :
139W Tc
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Lead Free :
Lead Free
Number of Elements :
1
Turn On Delay Time :
15 ns
REACH SVHC :
No SVHC
Length :
10.1mm
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
19A Tc
Vgs (Max) :
±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
53nC @ 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
170m Ω @ 9.5A, 10V
Weight :
1.8g
Factory Lead Time :
5 Weeks
Resistance :
170mOhm
Element Configuration :
Single
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1080pF @ 25V
Number of Pins :
3
Voltage - Rated DC :
200V
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
76A
Drain to Source Breakdown Voltage :
200V
Threshold Voltage :
4V
Published :
Fall Time (Typ) :
115 ns
Power Dissipation :
139W
Turn-Off Delay Time :
135 ns
Number of Terminations :
3
Datasheets
FQP19N20C
onsemi FQP19N20C
N-Channel Tube 170m Ω @ 9.5A, 10V ±30V 1080pF @ 25V 53nC @ 10V TO-220-3
FQP19N20C MOSFET Description
FQP19N20C MOSFET Features
  • 19A, 200V, RDS(on) = 170mΩ(Max.) @VGS = 10 V, ID = 9.5A
  • Low gate charge ( Typ. 40.5nC)
  • Low Crss ( Typ. 85pF)
  • Fast switching performance
  • 100% avalanche tested