FQP11N50CF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FQP11N50CF
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 500V 11A TO220-3
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Vgs (Max) :
±30V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
55nC @ 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
550mOhm @ 5.5A, 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
11A Tc
Mounting Type :
Through Hole
Power Dissipation-Max :
195W Tc
Packaging :
Tube
Drain to Source Voltage (Vdss) :
500V
Supplier Device Package :
TO-220-3
Package / Case :
Series :
FRFET®
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2.055pF @ 25V
FET Type :
N-Channel
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Datasheets
FQP11N50CF
Fairchild Semiconductor FQP11N50CF
N-Channel Tube 550mOhm @ 5.5A, 10V ±30V 2.055pF @ 25V 55nC @ 10V 500V TO-220-3
FQP11N50CF Overview
Op amps with either input grounded have a fixed input capacitance parameter, CI, and this device has a 2.055pF @ 25V maximal input capacitance.To operate this transistor, you will need a 500V drain to source voltage (Vdss).A device like this reduces its overall power consumption when it uses drive voltage (10V).
FQP11N50CF Features
a 500V drain to source voltage (Vdss)