FQA170N06
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FQA170N06
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 60V 170A TO3PN
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Width :
5mm
Voltage - Rated DC :
60V
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
Fall Time (Typ) :
430 ns
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
290nC @ 10V
Mounting Type :
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
170A Tc
Continuous Drain Current (ID) :
170A
Number of Pins :
3
Weight :
6.401g
Length :
15.8mm
Avalanche Energy Rating (Eas) :
990 mJ
Packaging :
Tube
Factory Lead Time :
4 Weeks
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Series :
QFET®
JESD-609 Code :
e3
Number of Elements :
1
Vgs (Max) :
±25V
Gate to Source Voltage (Vgs) :
25V
Transistor Element Material :
SILICON
Package / Case :
TO-3P-3, SC-65-3
Published :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
9350pF @ 25V
Power Dissipation :
375W
Element Configuration :
Single
Turn On Delay Time :
85 ns
Pbfree Code :
yes
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Drain to Source Breakdown Voltage :
60V
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Resistance :
5.6MOhm
REACH SVHC :
No SVHC
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
5.6m Ω @ 85A, 10V
Mount :
Through Hole
Threshold Voltage :
4V
Rise Time :
700ns
Current Rating :
170A
Number of Terminations :
3
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
680A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Turn-Off Delay Time :
260 ns
FET Type :
N-Channel
Height :
18.9mm
Power Dissipation-Max :
375W Tc
Transistor Application :
SWITCHING
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
FQA170N06
onsemi FQA170N06
N-Channel Tube 5.6m Ω @ 85A, 10V ±25V 9350pF @ 25V 290nC @ 10V TO-3P-3, SC-65-3
FQA170N06 Description
FQA170N06 Features
  • 170A, 60V
  • Low Crss ( Typ. 620pF)
  • 100% avalanche tested
  • Low gate charge ( Typ. 220nC)
  • 175°C maximum junction temperature rating
  • RDS(on) = 5.6 mΩ(Max.) @VGS = 10 V, ID = 85 A