FQA10N80
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FQA10N80
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 800V 9.8A TO3P
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2.7pF @ 25V
Number of Elements :
1
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Power Dissipation-Max :
240W Tc
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Transistor Application :
SWITCHING
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Packaging :
Tube
Series :
QFET®
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Surface Mount :
No
Qualification Status :
COMMERCIAL
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
1.05 Ω @ 4.9A, 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
71nC @ 10V
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
920 mJ
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Reach Compliance Code :
Unknown
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Drain to Source Voltage (Vdss) :
800V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
9.8A Tc
Terminal Position :
Single
Vgs (Max) :
±30V
Terminal Finish :
MATTE TIN
DS Breakdown Voltage-Min :
800V
JESD-609 Code :
e3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Not Applicable
Pin Count :
3
Number of Terminations :
3
Transistor Element Material :
SILICON
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
9.8A
FET Type :
N-Channel
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
39.2A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
TO-3P-3, SC-65-3
Pbfree Code :
yes
Datasheets
FQA10N80
onsemi FQA10N80
N-Channel Tube 1.05 Ω @ 4.9A, 10V ±30V 2.7pF @ 25V 71nC @ 10V 800V TO-3P-3, SC-65-3
FQA10N80 Overview
The MOSFET's breakdown is called "avalanche break down", and the avalanche energy applied to transistor is rated as 920 mJ (Eas).An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 2.7pF @ 25V is its maximum input capacitance.Drain current refers to the maximum continuous current a device can conduct, and it is 9.8A.Peak drain current is 39.2A, which is the maximum pulsed drain current.Normal operation requires that the DS breakdown voltage remain above 800V.For this transistor to work, a voltage 800V is required between drain and source (Vdss).Using drive voltage (10V), this device contributes to a reduction in overall power consumption.
FQA10N80 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 920 mJ
based on its rated peak drain current 39.2A.
a 800V drain to source voltage (Vdss)