FQA12N60
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FQA12N60
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 600V 12A TO3P
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Reach Compliance Code :
Unknown
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
12A Tc
Power Dissipation-Max :
240W Tc
JESD-609 Code :
e3
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Terminal Position :
Single
Additional Feature :
AVALANCHE RATED
Avalanche Energy Rating (Eas) :
790 mJ
Pbfree Code :
yes
Number of Elements :
1
Terminal Finish :
MATTE TIN
DS Breakdown Voltage-Min :
600V
Qualification Status :
COMMERCIAL
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Number of Terminations :
3
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Drain-source On Resistance-Max :
0.7Ohm
Packaging :
Tube
Drain to Source Voltage (Vdss) :
600V
Transistor Element Material :
SILICON
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1.9pF @ 25V
Mounting Type :
Through Hole
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
700m Ω @ 6A, 10V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
54nC @ 10V
FET Type :
N-Channel
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
12A
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
48A
Vgs (Max) :
±30V
Surface Mount :
No
Series :
QFET®
Package / Case :
TO-3P-3, SC-65-3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Not Applicable
Transistor Application :
SWITCHING
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Pin Count :
3
Datasheets
FQA12N60
onsemi FQA12N60
N-Channel Tube 700m Ω @ 6A, 10V ±30V 1.9pF @ 25V 54nC @ 10V 600V TO-3P-3, SC-65-3
FQA12N60 Overview
This type of breakdown is known as "avalanche breakdown", and the energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 790 mJ.The maximum input capacitance of this device is 1.9pF @ 25V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.As shown in the table below, the drain current of this device is 12A.There is no pulsed drain current maximum for this device based on its rated peak drain current 48A.To maintain normal operation, it's recommended that the DS breakdown voltage be kept above 600V.The drain-to-source voltage (Vdss) of this transistor needs to be at 600V in order to operate.Using drive voltage (10V), this device helps reduce its power consumption.
FQA12N60 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 790 mJ
based on its rated peak drain current 48A.
a 600V drain to source voltage (Vdss)