FQA14N30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FQA14N30
Manufacturer
Fairchild Semiconductor
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 300V 15A TO3P
Stock
230
In Stock :
230
Manufacturer :
Fairchild Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
Not Applicable
JESD-609 Code :
e3
Series :
QFET®
Qualification Status :
COMMERCIAL
Power Dissipation-Max :
160W Tc
Pin Count :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
40nC @ 10V
Drain-source On Resistance-Max :
0.29Ohm
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
15A Tc
Transistor Application :
SWITCHING
DS Breakdown Voltage-Min :
300V
Vgs (Max) :
±30V
Package / Case :
TO-3P-3, SC-65-3
Number of Elements :
1
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
JESD-30 Code :
R-PSFM-T3
Packaging :
Tube
Surface Mount :
No
Pbfree Code :
yes
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
290m Ω @ 7.5A, 10V
Number of Terminations :
3
Drain to Source Voltage (Vdss) :
300V
Terminal Finish :
MATTE TIN
Configuration :
SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
Transistor Element Material :
SILICON
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
60A
Terminal Position :
Single
Avalanche Energy Rating (Eas) :
600 mJ
Drain Current-Max (Abs) (ID) :
15A
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Mounting Type :
Through Hole
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1.36pF @ 25V
FET Type :
N-Channel
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Datasheets
FQA14N30
Fairchild Semiconductor FQA14N30
N-Channel Tube 290m Ω @ 7.5A, 10V ±30V 1.36pF @ 25V 40nC @ 10V 300V TO-3P-3, SC-65-3
FQA14N30 Overview
Single MOSFETs transistor is called "avalanche break down", and avalanche energy is applied to MOSFETs, and Single MOSFETs transistor has a rating of 600 mJ.With either input grounded, the input capacitance parameter, CI, represents the capacitance between the input terminals of the op amp. This device has a maximum input capacitance of 1.36pF @ 25V.15A is the drain current of this device, which is the maximum continuous current transistor can carry.Peak drain current for this device is 60A, which is its maximum pulsed drain current.To maintain normal operation, the DS breakdown voltage should be kept above 300V.Single MOSFETs transistor is necessary to have a drain to source voltage (Vdss) of 300V.Using drive voltage (10V) reduces this device's overall power consumption.
FQA14N30 Features
the avalanche energy rating (Eas) is 600 mJ
based on its rated peak drain current 60A.
a 300V drain to source voltage (Vdss)