34A3P33B1M1QT
Mfr.Part #
34A3P33B1M1QT
Description
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 125V
Voltage Rating - DC :
28V
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Switch Function :
On-Off-On
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Illumination Type :
Actuator Length :
13.97mm
Contact Current(DC)-Max :
5A
Mounting Type :
Panel Mount
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Switches
Radiation Hardening :
No
Termination Type :
Solder Lug
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Series :
34A
Product Type :
Toggle Switches
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Voltage - Rated AC :
125V
Contact Plating :
Silver
Compliant
Bushing Length :
0.35 inch
Voltage Rating - AC :
125V
Contact Current(AC)-Max :
2A
Terminal Length :
0.156 inch
Illumination Color :
Voltage Rating (DC) :
28 V
Throw Configuration :
3PDT
Termination Style :
Solder Lug
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Current Rating :
5A
Bushing Type :
Body Length or Diameter :
16.51mm
Voltage - Rated DC :
28V
Contact Resistance :
0.01mOhm
Actuator :
TOGGLE
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Body Height :
10.541mm
Body Breadth :
12.7 mm
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
End Contact Plating :
Silver
Length - Termination :
0.156 inch
Voltage Rating (AC) :
125 V
Bulk
Max Operating Temperature :
85 °C
Min Operating Temperature :
-30 °C
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Datasheets
34A3P33B1M1QT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"