34A3P18T7M7QT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34A3P18T7M7QT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
Bushing Thread :
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Surface Mount :
No
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Electrical Life :
40,000 Cycles
Voltage Rating (AC) :
125 V
Illumination Color :
Switch Function :
On-On
End Contact Plating :
Silver
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Reach Compliance Code :
Compliant
Actuator Type :
Standard Round
Termination :
PC Pin
Termination Style :
PC Pin
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Illumination Type :
Non-Illuminated
Subcategory :
Switches
Packaging :
Bulk
Actuator Length :
17.45mm
Contact Resistance :
0.01mOhm
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle, Vertical
Length - Termination :
0.125 inch
ECCN Code :
EAR99
Contact Function :
On-On
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Lamp Type :
Illumination :
Non-Illuminated
Features :
Actuator Finish :
Chrome
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Height :
21.971mm
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Brand :
Grayhill
Ingress Protection :
Product Category :
Toggle Switches
Grayhill
Voltage - Rated AC :
125V
Circuit :
3PDT
Actuator :
TOGGLE
Center Contact Plating :
Silver
Product Type :
Toggle Switches
Terminal Length :
0.125 inch
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination Type :
Solder
Contact Current(AC)-Max :
2A
Illumination Voltage (Nominal) :
Contact Plating :
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Illumination Type, Color :
Voltage Rating - DC :
28V
PCB Hole Count :
11
Voltage - Rated DC :
28V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Current Rating :
5A
Body Length or Diameter :
16.51mm
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Mounting Style :
Through Hole
Base Product Number :
34A3
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Bushing Length :
0.448 inch
Sealing :
Epoxy
RoHS Status :
RoHS Compliant
Voltage Rating - AC :
125V
Min Operating Temperature :
-30 °C
Voltage Rating (DC) :
28 V
Throw Configuration :
3PDT
Contact Form :
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Mount :
Brackets, Panel, Vertical
Max Operating Temperature :
85 °C
Product Status :
Active
Radiation Hardening :
No
Published :
Bushing Type :
RoHS :
Details
Body Breadth :
12.7 mm
Power Rating :
400 mVA
Factory Lead Time :
18 Weeks
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Package :
Bulk
Contact Current(DC)-Max :
5A
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 11.91mm Dia
Series :
34A
Housing Material :
Stainless Steel
Datasheets
34A3P18T7M7QT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"