34A3P11B3M2QT
Mfr.Part #
34A3P11B3M2QT
Description
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 125V
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Contact Current(AC)-Max :
2A
Sealing :
Epoxy
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Contact Plating :
Silver
Contact Function :
On-On
Termination Style :
PC Pin
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Published :
Actuator Finish :
Chrome
Voltage - Rated DC :
28V
Body Breadth :
12.7 mm
Contact Current(DC)-Max :
5A
Mounting :
PC Mount with Threads
Power Rating :
400 mVA
Terminal Length :
0.25 inch
Voltage Rating - AC :
125V
Grayhill
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
PC Pin
Radiation Hardening :
No
Housing Material :
Stainless Steel
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Mount :
Panel
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Lamp Type :
Body Length or Diameter :
16.51mm
Contact Resistance :
0.01mOhm
End Contact Plating :
Silver
Voltage - Rated AC :
125V
Mounting Type :
Panel Mount
Illumination :
Non-Illuminated
Bushing Type :
Center Contact Plating :
ECCN Code :
EAR99
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Electrical Life :
40,000 Cycles
Reach Compliance Code :
Compliant
Length - Termination :
0.25 inch
Active
Base/Housing Material :
Stainless Steel
Illumination Type, Color :
Voltage Rating - DC :
28V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-STRAIGHT
Body Height :
10.541mm
Series :
34A
Current Rating :
5A
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Bushing Length :
0.28 inch
Actuator Type :
Standard Round
Contact Material :
COPPER ALLOY
Actuator Length :
12.19mm
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Center Contact Material :
1 (Unlimited)
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Pole Throw Configuration :
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Features :
Switch Configuration :
ON None ON
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
TOGGLE
Datasheets
34A3P11B3M2QT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"