34A3P11B1M1QT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
34A3P11B1M1QT
Manufacturer
Grayhill, Inc.
Description
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 125V
Manufacturer :
Grayhill, Inc.
Product Category :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Plating :
Silver
Current Rating :
5A
Grayhill
Features :
Voltage Rating - AC :
125V
Sealing :
EPOXY TERMINAL SEALED
Contact Form :
3PDT
Product Length (mm) :
12.7(mm)
Max Current Rating :
5A
Surface Mount :
No
Product Type :
Toggle Switches
Product Height (mm) :
31.87(mm)
Circuit :
3PDT
HTS Code :
Mount :
Panel
Body Height :
12.06mm
Mounting Style :
Through Hole
Dielectric Strength :
1000Vrms
Pole Throw Configuration :
Series :
34A
Power Rating :
400 mVA
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature Min Deg. C :
-30C
Contact Current(DC)-Max :
5A
Pbfree Code :
yes
RoHS :
Details
Subcategory :
Switches
Illumination Type, Color :
Actuator :
TOGGLE
Mounting Type :
Panel Mount
Actuator Length (mm) :
Product Depth (mm) :
Actuator Style :
Round Lever
Contact Current(AC)-Max :
5A
Product Category :
Toggle Switches
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Radiation Hardening :
No
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Contact Voltage(AC)-Max :
125 V
Voltage Rating - DC :
28V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Switch Type :
TOGGLE SWITCH
Housing Material :
Stainless Steel
Base Product Number :
34A3
Base/Housing Material :
Stainless Steel
Length :
12.7mm
Actuator Type :
Standard Round
DC Voltage Rating (Max) :
28
Number of Terminals :
9
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Ingress Protection :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Termination Type :
Solder
Voltage - Rated AC :
125V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Lamp Type :
Insulation Resistance :
1000(Mohm)
Depth :
16.51mm
Illumination :
Non-Illuminated
Published :
Thread Size :
Operating Temp Range :
-30C to 85C
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Body Length or Diameter :
16.51 mm
Current Rating (Max) :
Switch Function :
On-On
Product Status :
Active
Switch Action :
LATCHED
Bushing Thread :
Termination Style :
Solder Lug
Bushing Type :
Threaded
Contact (AC) Max Rating R Load :
5A@125VAC
Body Breadth :
12.7 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Actuator Length :
10.41mm
Illumination Voltage (Nominal) :
Illumination Color :
Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination :
Solder
Reach Compliance Code :
Compliant
Contact Resistance Max :
10(mohm)
AC Voltage Rating (Max) :
250
Body Orientation :
Straight
Operating Temperature Max Deg. C :
85C
Actuator Material :
Brass, Chrome Plated
Switch Configuration :
ON None ON
Brand :
Grayhill
Package :
Bulk
Terminal Finish :
Silver (Ag)
Packaging :
Bulk
Mounting Feature :
PANEL MOUNT-THREADED
Voltage - Rated DC :
28V