34A3P12B4M6RT
Mfr.Part #
34A3P12B4M6RT
Description
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V
Voltage Rating - AC :
20V
Operating Temperature :
-30°C~85°C
TOGGLE
Bushing Length :
0.28 inch
Length - Termination :
0.125 inch
Compliance :
Body Breadth :
12.7 mm
Actuator Length :
5.08mm
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Bushing Thread :
Unthreaded
Voltage Rating - DC :
20V
Voltage - Rated DC :
20V
Contact Plating :
Gold
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Toggle Switches
Bushing Type :
Unthreaded
Termination :
PC Pin
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Body Length or Diameter :
16.51mm
Terminal Length :
0.125 inch
RoHS Compliant
Max Voltage Rating (AC) :
20V
Termination Style :
PC Pin
Contact Resistance :
0.01mOhm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Mounting Style :
PCB Mount, Right Angle
IP Rating :
Series :
34A
Voltage - Rated AC :
20V
Body Height :
10.541mm
Mount :
Brackets, Through Hole
Datasheets
34A3P12B4M6RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"