34A3P11B1M7QT
Mfr.Part #
34A3P11B1M7QT
Description
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 125V
Product Category :
Bushing Type :
Voltage Rating - AC :
125V
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Illumination Color :
PCB Hole Count :
11
Contact Plating :
Silver
Product Status :
Active
Electrical Life :
40,000 Cycles
Contact Resistance :
0.01mOhm
Current Rating (Amps) :
5A AC/DC
Housing Material :
Stainless Steel
Voltage Rating - DC :
28V
Actuator Type :
Standard Round
Center Contact Material :
COPPER ALLOY
Illumination Type, Color :
Terminal Length :
0.125 inch
Circuit :
3PDT
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Mount :
Brackets, Panel, Vertical
Mounting Feature :
THROUGH HOLE-RIGHT ANGLE
Current Rating :
5A
Contact (AC) Max Rating R Load :
2A@250VAC
Contact (DC) Max Rating R Load :
5A@28VDC
Mounting Type :
Panel Mount, Right Angle, Vertical
Contact Voltage(AC)-Max :
250 V
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Voltage - Rated DC :
28V
Radiation Hardening :
No
Bushing Length :
0.35 inch
Features :
Published :
Length - Termination :
0.125 inch
Body Height :
21.971mm
Through Hole
Center Contact Plating :
Silver
Package :
Bulk
Actuator Finish :
Chrome
Body Breadth :
12.7 mm
Contact Current(AC)-Max :
2A
Body Length or Diameter :
16.51mm
Actuator Length :
10.41mm
Contact Function :
Termination :
PC Pin
Contact Voltage(DC)-Max :
28 V
Voltage - Rated AC :
125V
Packaging :
Bulk
End Contact Plating :
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
End Contact Material :
COPPER ALLOY
Termination Style :
PC Pin
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Series :
34A
Ingress Protection :
Sealing :
Epoxy
Max Voltage Rating (DC) :
28V
Contact Current(DC)-Max :
5A
Datasheets
34A3P11B1M7QT
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"