34A3P13B3M1RT
Mfr.Part #
34A3P13B3M1RT
Description
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V
Product Category :
Bushing Length :
0.28 inch
Contact Resistance :
0.01mOhm
Max Voltage Rating (DC) :
20V
Insulation Material :
Diallyl Phthalate
Voltage Rating (DC) :
20 V
Body Breadth :
12.7 mm
Mounting Type :
Panel Mount
Terminal Length :
0.156 inch
Voltage - Rated AC :
20V
Contact Plating :
Gold
Grayhill
Contact (DC) Max Power Rating R Load :
0.4VA@20VDC
Dielectric Withstanding Voltage :
1400VAC V
Series :
34A
Standard Round
Illumination Type :
Non-Illuminated
Length - Termination :
0.156 inch
Panel Cutout Dimensions :
Circular - 6.35mm Dia
Termination Type :
Solder Lug
Epoxy
Max Operating Temperature :
85 °C
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Body Height :
10.541mm
Actuator Length :
15.75mm
Voltage - Rated DC :
20V
Voltage Rating (AC) :
20 V
Throw Configuration :
Mounting Feature :
Panel Mount
Mount :
Panel
Published :
Min Operating Temperature :
-30 °C
Voltage Rating - AC :
20V
Voltage Rating - DC :
20V
Bushing Type :
Mounting Style :
Through Hole
Body Length or Diameter :
16.51mm
Termination Style :
Solder Lug
Datasheets
34A3P13B3M1RT
    RIBBON CABLE ASSY 4'
    RIBBON CABLE ASSY 12" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 6" SKT-SKT
    RIBBON CABLE ASSY 2"